Bakan Çubukçu, Keçiören Lisesi Spor Salonu’nu Hizmete Açtı

 Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, emekli öğretmen Necla Kızılbağ tarafından onarımı yaptırılan Keçiören Lisesi Spor Salonu ve çok amaçlı salonun açılış törenine katıldı.
 
Törende yaptığı konuşmada, tüm hayırseverlerin eğitime yaptıkları katkıların çok önemli ve değerli olduğunu ifade eden Bakan Çubukçu, “Ama bu katkının bir öğretmenimizden geliyor olması, gençlerimizi olduğu kadar öğretmenlik mesleğini de yüceltmesi bakımından ayrı bir öneme sahiptir” diye konuştu. Bakan Çubukçu, “Bu onurlu mesleğin idealist mensuplarından biri olan sevgili öğretmenimize, bir deniz feneri misali sevgiyle, özveriyle yolumuzu aydınlattığı ve topluma verdiği güçlü mesaj için çok teşekkür ediyorum” dedi.
Kızılbağ'ın “Eğitime % 100 Destek Projesi” kapsamında Çankaya ilçesinde bulunan ve adını taşıyan 4 okuldan 2'sine çok amaçlı salon ve onarım, diğer ikisine genel onarım, Keçiören'de bulunan bir okula spor salonu ve çok amaçlı salon yaptırdığını anlatan Bakan Çubukçu, Ankara'nın eğitimine proje bedeli 1 milyon 250 bin TL olan 6 ayrı projeyle katkı sağladığını belirtti.
Bakan Çubukçu, Devlet Bakanlığı yaptığı dönemlerde de Necla Kızılbağ'ın korunmaya muhtaç çocuklara ve yaşlılara dönük hizmetlerine değinerek, kendisini takdir ettiğini söyledi. Türkiye'de eğitim alanlarının çoğaltılmasının, niteliğinin geliştirilmesinin öğrencilerin daha başarılı olmaları açısından önem taşıdığını vurgulayan Bakan Çubukçu, “Onlara sunacağımız modern dünya eğitimi, yarının başı dik fertleri olmalarını sağlayacaktır” dedi.
Bakanlığın 2023 vizyonunun okulları sportif, kültürel, sanatsal ve teknolojik donanımlarıyla birer yaşam alanı haline getirmek olduğunu ifade eden Bakan Çubukçu, hayırseverlerin bağışlarının bu vizyonun gerçekleştirilmesi yönündeki çalışmalara önemli bir ivme kazandırdığını belirtti. Gençlerin beden, zihin, akıl, ruh ve duygu bakımından dengeli, sağlıklı şekilde gelişmelerinde sportif etkinliklerin de önemli olduğunun altını çizen Bakan Çubukçu, “Ülkemizde beden eğitimi ve spor kavramını yaygınlaştıracak en önemli kurum ise eğitim kurumlarıdır. Buradan hareketle, öğrencilerin bedenen ve ruhen daha sağlıklı yetişmelerinde önemli yeri olan beden eğitimi ve sporun yaygınlaşması ülkemizdeki kapalı ve açık spor alanlarının sayısının artırılması
ile doğru orantılıdır” diye konuştu.
Her öğretim yılında bakanlığın Okuliçi Beden Eğitimi Spor ve İzcilik Dairesi Başkanlığının yaklaşık 10 bin sportif faaliyet organize ettiğini belirten Bakan Çubukçu, 19 branştaki, sınıflar arası, mahalli, grup, yarı final ve Türkiye birinciliği yarışmalarına her yıl yaklaşık 7 milyon öğrencinin katıldığını anlattı.
Emekli Öğretmen Necla Kızılbağ da, 30 yıldır kendisi gibi görmeyen çocuklara ışık tutmaya çalıştığını anlatarak, emekli olduktan sonra da eğitim adına çalışmaya devam ettiğini söyledi. Kızılbağ, “Bu vatan hepimizin, bu vatan bizlerin, bu yavrular bizlerin. Geleceğe ışık tutacak ve yarınımızı hazırlayacak olan bu yavrularımıza ne yapsak az. Hakiki karanlık cehalettedir. Eğitime yapılacak katkı, katkıların en yücesi ve kutsalıdır” dedi.
Keçiören Kaymakamı Mustafa Güler de yaptığı katkılardan dolayı Necla Kızılbağ'a teşekkür ederek, ilçedeki eğitime ilişkin bilgi verdi.
Bakan Çubukçu, Kızılbağ'a teşekkür plaketi takdim ettikten sonra, kurdelayı keserek spor salonunun açılışını gerçekleştirdi. Törene, Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Muammer Yaşar Özgül, Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, Ankara İl Milli Eğitim Müdürü Kamil Aydoğan da katıldı. 
 
Kaynak:
Meb (Milli Eğitim Bakanlığı)

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !