Pasaj Ekibi, Melike Didar Çini Atölyesi’ne Konuk Oldu

Türklerin ata sanatı olan “Çini”yi, farklı uygulamalar ile günümüze taşıyan sanatçımız ve değerli üyemiz Melike Atmaca’yı atölyesinde ziyaret ettik. Pasaj ekibi olarak yaptığımız bu ilk ziyaret, hem çok keyifli hem de oldukça öğretici geçti. Melike Atmaca ile; çini sanatından, atölyesinden, öğrencilerinden ve sanatla dolu yaşamını Pasaj.com ile nasıl buluşturduğundan konuştuk.

 


 

Atmaca, kökleri Orta Asya’ya dayanan çini sanatı ile mezunu olduğu Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Çini İşlemeciliği Bölümü’nde tanışmış ve bir daha bu büyülü sanattan hiç kopamamış... Gerek kişisel gerekse öğrencileri ile birlikte açtığı sergiler, katıldığı sanat festivalleri,  çeşitli üniversiteler ile birlikte yürüttüğü çalışmalar ve bu çalışmaların filizlendiği şirin çini atölyesi Atmaca’nın sanatını daima ileriye taşımış.

 

‘Çini, Modern İşlemeler İle Günümüze Taşınmalı’

 Atmaca, şimdilerde, atölyesinde ders verdiği öğrencileri ile birlikte, klasik çini sanatından fazla uzaklaşmadan modern çini işlemeciliğinin ilk örneklerini veriyor. Bu yolda emin adımlarla ilerleyen Atmaca’nın amacı, Türklere ait olan bu güzide sanata sahip çıkarak , modern tarzlarla döşenen yeni nesil evlere çini işi süslemeleri rahatlıkla yerleştirebilmek. Bu yolla, klasik çini sanatını da besleyebileceğini düşünen Atmaca, geleneksel çini sanatını unutturmamak konusunda oldukça iddialı...

 

 

Sohbetimiz sırasında, Atmaca’nın kültürümüze sahip çıkmak adına yürüttüğü çalışmaların, bir zincirin halkaları gibi birbirini kovaladığını görüyoruz. Geleneksel Türk gölge oyunu Hacivat-Karagöz ile çini sanatını, ilk kez kişisel sergisinde buluşturan Atmaca, bir sanatçı olarak toplumsal sorumluluklarını yerine getirmenin gururunu yaşıyor. 

 

 

 

Pasaj.com Buluşması

Melike Atmaca, tüm bu çalışmaları yaparken, daima eserlerini daha büyük kitleler ile paylaşmayı hayal etmiş. Sanatın, paylaştıkça gelişeceğine olan inancı Atmaca’yı hiç bir zaman eserleri konusunda gizemli kılmamış. Aksine, örnek alınan her çalışması, yeni ve keşfedilmemiş olanı bulmasına yardımcı olmuş. 

 

 

Sanatını sergileyebilmek için kendine uygun bir platform arayan Atmaca, bir arkadaşının tavsiyesi üzerine Pasaj.com ile tanışmış ve bu buluşmadan büyük keyif almış.  Önceleri internetten satış konusunda tereddütleri olduğunun altını çizen Atmaca, sitenin kullanım kolaylığının endişelerini geride bıraktığını belirtmeden geçmiyor.  Ayrıca, sanatçı duruşu ile ilgili olarak bize bazı ipuçları veriyor. Atmaca’ya göre, bir sanatçının bir pazarlamacı gibi davranarak eserlerini satışa çıkartması yapılabilecek en zor işlerden biri... Pasaj.com’un bu duruma farklı bir boyut kazandırdığını düşünen Atmaca, hiç bir ticari kaygı olmadan eserlerini meraklılarına ulaştırmanın keyfini yaşıyor.  Bu samimi itiraflar açıkçası bizlerin de yüzünü güldürüyor.

 Melike Atmaca’nın birbirinden değerli eserlerine ulaşmak, çini sanatını yakından tanımak ya da o şirin atölyede derslere başlayıp yeniden öğrenci olmak istiyorsanız, http://melikedidar.pasaj.com/ adresinden kendisine ulaşabilirsiniz.

Tüm Pasaj ekibi olarak, bu keyifli sohbet için Melike Atmaca’ya teşekkür ediyor ve pasajında sergileyeceği yeni ürünleri heyecanla bekliyoruz.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !